איך לגדל שרקן?

איך לגדל שרקן?

sharkanהשרקן הינו בעל חי ממשפחת המכרסמים. את שמם קיבלו השרקנים בשל קולות השריקה שהם משמיעים בשעת סכנה או כאשר הם מתרגשים. בניגוד לארנבת אשר צריכה כלוב גדול מאוד בגודל 2מטר לפחות השרקן אינו גדול מדי בבגרותו ולכן הינו חיית מחמד נפלאה שבטיפול נכון יכולה להיות חבר קטן ופרוותי שילווה אתכם 5-6 שנים.

איך לבחור שרקן

לפני שאנחנו בוחרים שרקן רצוי לבדוק שאין על גופו פצעים הנראים לעין. מומלץ לבחור בשרקן שנראה ערני ומלא חיים. דווקא את השרקן החמוד שלא בורח כאשר מנסים להרים אותו, לא כדי לבחור כיון שזה יכול להעיד על בעיה בריאותית. שרקן בריא וחזק יפחד וינסה לברוח כיוון שבחנות החיות לא מלטפים אותם בתדירות גבוה ובאופן טבעי ללא הרגלה למגע יד אדם, השרקנים חששנים.

כלוב לשרקן

כלוב לשרקןאת השרקן יש לשכן בכלוב מאוורר באורך 60ס"מ לכל הפחות וכל המרבה הרי זה משובח. את הכלוב יש לרפד במצה של שבבי נסורת. למי שהלכלוך מדאיג אותו ישנם שבבי נסורת דחוסה אשר אינם מתעופפים בכל הבית ואף מחזיקים יותר זמן מנסורת רגילה. בנוסף יש לדאוג למתקן מים ובו מים טריים מדי יום ובית מכסה שיאפשר לשרקן שלנו להסתתר ולנוח במשך היום.

מזון לשרקן

לשרקנים תזונה שונה משאר המכרסמים ויש לרכוש מזון יעודי לשרקנים. מזון זה עשיר בויטמין C אשר הינו הכרכי לשמירה על בריאות השרקן. האכלה במזון שאינו עשיר בויטמין C תגרום לתחלואה ואף מוות השרקן שלנו. את המזון יש לשים בכלי שהשרקן שלנו לא יוכל להפוך וכך נשמור שלא יאכל שבבי נסורת יחד עם המזון ונתרום לנקיון הכלוב וחיסכון במזון. מומלץ לתת גם ירקות כמו גמבה, גזר כתוספת למזון היבש.

שרקן חדש בבית

אז קנינו שרקן חמוד ופרוותי. הניחו לו להסתגל לסביבתו החדשה. למרות ההתרגשות הגדולה והרצון של הילדים ללטף ולשחק עם חיית המחמד החדשה, השרקן זקוק ליומיים לפחות של שקט. לאחר יומיים ניתן לאט לאט להתחיל להרגיל את השרקן שלנו למגע יד אדם. בשבוע הראשון נציע לו ירקות מבעד לכלוב. מהר מאוד השרקן שלנו יקשר את הנוכחות שלנו עם אוכל אהוב ולא עם פחד. בשבוע השני כבר אפשר להכניס את היד לכלוב ולתת לו לאכול לנו מהיד. בשבוע השלישי כבר אפשר ללטף ובשבוע הרביעי כבר אפשר להוציא מהכלוב ולתת לשרקן לשבת עלינו.

תהליך הרגלת השרקן חיוני לשרקן אבל הוא גם מקנה ערכים חינוכיים לילד. ערכים כמו דחיית סיפוקים, התחשבות ברגשות של בעל חי, וסבלנות שבסופם סיפוק גדול מאוד.

רבייה וגוריי שרקנים

sharkan3שרקנים יכולים להתרבות כבר מגיל חודשיים שלושה. הריון השרקנית נמשך כחודשיים וחצי עד שלושה חודשים ובסופו היא תמליט שניים עד ארבעה גורים. בניגוד למכרסמים אחרים, גורי השרקנים נולדים עם פרווה לגופם ועיניים פתוחות. הם בעצם העתק מושלם של הוריהם מהרגע הראשון שהם יוצאים לאוויר העולם. בזמן זה האם והגורים פגיעים מאוד וזקוקים לשקט ומנוחה. לכן מומלץ להניח להם לנפשם ולא לגרום להם ללחץ.

השרקנים הקטנים יונקים במשך כשלושה שבועות ולאחריהם הם יתחילו לאכול לבד את מזון השרקנים והירקות ביחד עם הוריהם.

לסיכום: השרקן חיית מחמד מדהימה עם מקפידים על תנאי גידול ויחס מתאימים. הילד שלנו יכול ללמוד הרבה מגידול של שרקן ולהיות אדם אוהב, איכפתי ובעל יצר חמלה מפותח. והכי חשוב כמובן להנות מבעל חי פרוותי וחמוד.

Call Now Button