ילדים בריאים יותר עם בעלי חיים

ילדים וחיות

חשבתם למה פתאום יש יותר חוגי חיות בגני ילדים ובתי ספר?

למה הטיפול בילדים בעזרת בעלי חיים הופך נפוץ ומקובל יותר?
למה יותר ויותר הורים עושים לילד יום הולדת חיות?

אנשים חפצו בקרבת בעלי החיים עוד מימי האדם הקדמון שנעזר בבעלי חיים כדי לצוד ומאוחר יותר כדי לנוע ממקום למקום. היום יש לנו סופר מרקט ומכוניות ואין לנו צורך כזה. אך תרומתם של בעלי החיים הסובבים אותנו עדין משמעותית ונראה כי הרווח מקרבתם גדול. מחקרים מוכיחים כי קירבה לבעלי חיים מורידה לחץ דם ודופק, מפחיתה לחץ, מחזקת ביטחון עצמי ודימוי עצמי, מעצימה אחריות לאחר ועוד…

גידול כלב, חתול או ארנבון בבית הוא תמיד דבר מבורך ומועיל לילד ולמשפחה. אבל הן אינן נותנות את כל התועלות שבחשיפת הילד למספר בעלי חיים שונים אשר הוא אינו פוגש על בסיס יומי. כיוון שהילד מתרגל לחיית המחמד שנמצאת אצלו בבית הוא מחמיץ את ההתמודדות וההתפתחות שמעניקים לו מפגשים עם חיות אחרות.

ילדים מהחינוך המיוחד מקבלים טיפול בעזרת רכיבה על סוסים וטיפול בבעלי חיים שונים. אבל היום ברור לכולם שגם ילדים מהחינוך הפורמאלי נהנים מהתועלות הרבות שבחוגים אלו.

רכיבה על סוסים:

דני הוא ילד ממוצע בן 10. הוא לא הילד הכי מקובל בכיתה ולכן באופן טבעי הוא קצת חושש כאשר הוא פוגש ילדים חדשים. כאשר ילד כזה עולה על גבו של סוס הוא שולט בחיה אשר חזקה יותר מכל אדם שהוא מכיר שלא לדבר על כל ילד שהוא מכיר. מה לדעתכם שליטה בחיה עוצמתית כ"כ עושה לו? היא מעלה את הביטחון העצמי שלו לשיאים חדשים ונותנת לו ביטחון ואמונה בעצמו. אם הוא שולט ככה בחיה כ"כ חזקה אז להכיר חברים חדשים או להתמודד עם חבריו לכיתה נראית כמו משימה פשוטה בהרבה.

חוג בעלי חיים:

יעל היא ילדה ממוצעת בת שמונה. אתמול אחד הילדים בכיתה קרא לה שמנה ומכוערת והיא מאוד נעלבה. ביטחונה העצמי נפגע, הערכתה העצמית נפגעה וייתכן וגם לימודיה באותו יום נפגעו כתוצאה מכך. יעל כ"כ פגועה שהיא מתביישת לספר על מה שקרה למורה או לאבא ואמא שלה. בחוג בעלי החיים היא ליטפה את הארנב ואחרי כמה דקות של ליטוף היא אמרה לו שהוא שמן ומכוער. רועי המדריך מיהר לשאול אותה למה היא מדברת ככה לארנב? ולאחר שיחה של 20 דקות יעל סיפרה שגם לה קראו ככה בבית הספר אתמול. בעל החיים משמש מגשר בין הילד למדריך ועוזר לילד להיפתח ולחשוף את עולמו הפנימי. בעקבות השיחה עם רועי המדריך, יעל התגברה על העלבון שחוותה בכיתה. ייתכן וללא חוג בעלי החיים היא הייתה ממשיכה לסבול ממנו והדבר היה פוגע בלימודים שלה גם בהמשך השנה.

כמה זה עולה לנו?

הבעיה היא שחוגי בעלי החיים למיניהם יקרים ממרבית החוגים ולא כולם יכולים להרשות אותם לילד שלהם. הבשורות הטובות הן שישנן דרכים נוספות לחשוף את הילד שלנו לבעלי חיים שונים. אפשר לקחת את הילד לגן החיות, אבל בגן החיות הילד צופה בחיות ולא בא במגע עם רובן הגדול.  לעומת זאת חוגי החיות במוסדות החינוך וימי ההולדת עם חיות מספקים את המגע הקרוב עם החיות בלי לשלם הון מדי חודש.

חוגי חיות במוסדות החינוך

חוגי חיות בגנים, צהרונים ובתי ספר הופכים משנה לשנה לדבר שכיח. כך שגם ילדים שלא הולכים לחוגי חיות אחרי הגן או בית הספר יכולים ליהנות מהם בזמן שהם נמצאים שם ולקבל את אותן התועלות של חוגי החיות הפרטיים. כל שבוע מגיע מדריך לגן או לבית הספר והילד נחשף לחיה אחרת והתמודדות חדשה.

יום הולדת עם בעלי חיים

ימי הולדת עם בעלי חיים הופכים להיות נפוצים מאוד בשנים האחרונות. גם מבוגרים וגם ילדים נהנים מהבילוי במחיצת בעלי חיים מיוחדים שבד"כ רואים רק בגן החיות. המגע הקרוב עם בעלי חיים אלו מספק גם חוויה מיוחדת לכל משתתפי היום הולדת וגם מחזקת את ביטחונם העצמי של כל הילדים וילד היומולדת בפרט. כיוון שהוא זה שמציג את בעלי החיים והוא זה שהזמין את כולם לחזות בפלא. מעבר לתשומת הלב שהוא מקבל והחוויה המיוחדת שבליטוף והחזקת בעלי חיים מיוחדים שכמותם ראה רק בגן החיות וערוץ הטבע בטלוויזיה. הוא מתמודד עם הפחדים שלו, עומד מול כל החוגגים ומראה להם שאין מה לחשוש מפני כל חיה וחיה. לכן התועלות שמקבל חוגג היום הולדת הן כה רבות.

הכל מסתכם בחינוך

כפי הנראה אנו וילדינו נמשיך ליהנות מהתמורות הרבות שבקרבת בעלי החיים השונים בדרכים שמעולם לא חשבנו עליהן. אך אין אף אחת מדרכים אלו תחליף לחינוך בבית. לא חייבים להיות מדריך בעלי חיים כדי לשבת עם ספר טוב וללמד את הילד שלנו על הטבע ובעלי החיים. הוא אולי לא ירוויח את התמורות שבקרבת בעלי החיים מספר, אבל הוא בהחלט ירוויח חינוך טוב, השכלה והזמן שלנו איתו רק יוסיף לו לביטחון העצמי שהוא מקבל ממגע עם חיות.

Call Now Button